انواع فیلتر خودرو

4.8
(2142)

فیلترهای خودرو را می توان جزو حیاتی ترین و البته مهم ترین بخش های خودرو دانست که تاثیر زیادی در عملکرد صحیح آن دارد. سلامت فیلترهای خودرو برای کارکرد صحیح خودرو بسیار مهم است. زمانی که حتی یکی از این فیلترها مسدود یا معیوب شود می تواند عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار دهد. فیلترهای خراب ممکن است باعث کاهش قدرت موتور، دوده کثیف و نشتی روغن یا حتی باعث خرابی موتور شوند.

برخی از فیلترهای خودرو وظیفه ی تمیز کردن هوای ورودی به کابین و موتور را دارند، درحالیکه فیلترهای دیگر موظفند که مایعات ورودی به موتور خودرو را تمیز کنند. شما میتوانید فیلتر هوا را تمیز کنید، ولی این نکته را در نظر بگیرید که همیشه باید نسبت به تعویض فیلتر روغن اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که باید فیلترها را طبق زمان معین تعویض کنید.

انواع فیلتر خودرو انواع فیلتر خودرو
انواع فیلتر خودرو

انواع فیلتر خودرو

هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی است: فیلتر کابین، فیلتر روغن، فیلتر بنزین و فیلتر هوا. وظیفه تمامی این فیلترها، فعال کردن جریان ها و جذب ناخالصی ها است. گرد و غبار و آلاینده های موجود در هوا، ناخالصی های موجود در سوخت یا کثیفی در روغن موتور. اگر فیلترهای خودرو به موقع تعویض نشود، به درستی کار نمی کند و در نهایت می تواند بر روی عملکرد خودرو تاثیر بگذارد. با تعویض فیلترها، خودروی شما کارایی بیشتری خواهد داشت.

فیلتر کابین چیست؟

تقریباً همه وسایل نقلیه این روزها به فیلتر هوای کابین مجهز هستند. فیلتر هوای کابین به طور خاص برای فیلتر کردن هوایی که در داخل وسیله نقلیه خود استنشاق می کنید طراحی شده است. فیلتر کابین هوای وارد شده به داخل خودرو را از طریق گرمایش و تهویه مطبوع، تمیز می کند. گرد و غبار، گرده و سایر ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. اگر فیلتر کابین کربن فعال دارید، گازهای خروجی و بوها را نیز جذب می کند. اگر آلرژی یا مشکلات تنفسی دارید، داشتن هوای تمیز در ماشین بسیار مهم است.

%name انواع فیلتر خودرو
فیلتر هوای کابین

با گذشت زمان، فیلترهای هوای کابین می‌توانند مملو از آلاینده‌های مضر شوند و زمانی که این اتفاق می‌افتد دیگر نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر متوجه بوی بدی از سیستم تهویه شدید، احتمالاً زمان آن رسیده است که فیلتر هوای کابین را تعویض کنید.

دلایل تعویض فیلتر کابین

وقتی فیلتر هوای کابین را تعویض می کنید، بلافاصله متوجه تفاوت در راحتی رانندگی و کارایی سیستم های یخ زدایی، گرمایش و سرمایش خودرو خواهید شد. فیلتر هوای جدید کابین فضای داخلی را تمیز نگه می دارد و هرگونه بو را از بین می برد.

 • برای تنفس هوای تازه تر
  فیلتر کابین به شما این امکان را می دهد که با فیلتر کردن باکتری ها، گرده ها و مواد آلاینده، هوای تمیز را تنفس کنید. اگر فیلتر کابین خود را به طور مرتب تعویض نکنید، ممکن است متوجه بوی نامطبوع و واکنش های آلرژیک (عطسه، سرفه و غیره) شوید.
 • برای جلوگیری از مشکلات ایمنی و دید
  وقتی فیلتر کابین مسدود می شود، ممکن است تا حدی جریان هوای ورودی به خودرو را مسدود کند و دید راننده را تحت تاثیر قرار دهد، به خصوص زمانی که لازم است پنجره ها را مه زدایی کنید.
 • برای افزایش عمر سیستم گرمایشی/تهویه مطبوع خودرو
  اگر فیلتر هوای کابین با زباله و گردوغبار پر شده باشد، باعث می شود که سیستم گرمایشی یا AC هنگام بیرون راندن هوای گرم یا خنک سخت تر کار کند. در نتیجه، منجر به سر و صدای بیش از حد می شود. داشتن فیلتر کابین تمیز جریان هوا را به حداکثر می رساند و عمر سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو را افزایش می دهد.

در ویدیو زیر می توانید نحوه تعویض فیلتر کابین را مشاهده کنید.

زمان تعویض فیلتر کابین

زمان تعویض فیلتر کابین با توجه به محل زندگی متغیر است. به طور استاندارد توصیه شده که لازم است هر 20000 تا 250000 کیلومتر فیلتر کابین تعویض شود اما اگر در شهرهایی با آلودگی هوای زیاد زندگی می کنید احتمالا لازم است زودتر به فکر تعویض فیلتر کابین باشید.

تعویض فیلتر کابین انواع فیلتر خودرو
تعویض فیلتر کابین

فیلتر هوا

همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد، ماشین برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. فیلتر هوا ممکن است جزء مهمی برای بررسی و تعویض منظم به نظر نرسد، اما برای حفظ عملکرد خودرو ضروری است. این فیلتر از ورود ذرات ریز به موتور و ایجاد صدمات جلوگیری می کند. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشرات، گرد و غبار، ذرات یا زباله به موتور جلوگیری می کند و از ترکیب مناسبی از هوا و سوخت برای بازده مناسب اطمینان حاصل می کند. هرگونه اشکال در این فیلتر می تواند راندمان خودرو را پایین آورده و مصرف سوخت را هم بالا ببرد.

فیلتر هوا انواع فیلتر خودرو
فیلتر هوا

دلایل تعویض فیلتر هوا

 • عملکرد بهتر خودرو
  فیلترهای هوای کثیف یا آسیب دیده جریان هوا را به موتور کاهش می دهند و تعادل هوا و سوخت خودرو را تغییر می دهند. این عدم تعادل می‌تواند عملکرد شمع‌ها را مختل کرده و باعث شود موتور از کار بیفتد یا بی‌حرکت شود. افزایش رسوبات موتور باعث روشن شدن چراغ Service Engine  شود. مهمتر از آن، عدم تعادل همچنین تأثیر مستقیمی بر آلایندگی اگزوز اتومبیل دارد و به آلودگی محیط کمک می کند. هنگامی که هوای ورودی به موتور تمیز است، مخلوط سوخت و هوا حداکثر قدرت را پشتیبانی می کند.
 • افزایش راندمان سوخت
  تعویض فیلتر هوای مسدود شده، می‌تواند بازده سوخت را افزایش داده و شتاب را بهبود بخشد. فیلتر هوای کثیف یا آسیب‌دیده، مقدار جریان هوا را به موتور خودرو محدود می‌کند و باعث می‌شود کار سخت‌تر و در نتیجه مصرف سوخت بیشتر شود. از آنجایی که موتور برای سوزاندن هر لیتر سوخت به بیش از 10000 لیتر اکسیژن نیاز دارد، مهم است که این جریان هوا را محدود نشود.
 • افزایش عمر موتور
  ذره‌ای به کوچکی یک دانه نمک می‌تواند از فیلتر هوای آسیب‌دیده عبور کند و آسیب زیادی به قطعات داخلی موتور مانند سیلندرها و پیستون‌ها وارد کند که تعمیر آن ها بسیار پرهزینه است. به همین دلیل است که تعویض منظم فیلتر هوا بسیار مهم است. یک فیلتر هوای تمیز برای جمع‌آوری کثیفی‌ها و زباله‌ها از هوای بیرون طراحی شده است و از رسیدن آنها به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند و از بروز صدمات جدی به موتور و قطعات آن جلوگیری می کند.
تعویض فیلتر هوا انواع فیلتر خودرو
تعویض فیلتر هوا

زمان تعویض فیلتر هوا

عوامل زیادی بر زمان تعویض فیلتر هوا موثرند که از مهترین آن ها محل زندگی است. فیلترهوای خودروهایی که در مسیرهای خاکی رفت وآمد دارند و یا خودرو هایی که در شهرهای آلوده تردد دارند، زودتر کثیف می شود  وهمین امر باعث می شود که فیلتر هوای خودرو را زودتر تعویض کنیم. به طور کلی لازم است هر 5000 کیلومتر فیلتر هوا تعویض گردد.

فیلتر روغن چیست؟

این محصول در واقع وظیفه پالایش روغن خودرو را بر عهده دارد. فیلتر روغن جریان مداوم روغن را حفظ می کند و ذرات (کثیفی، روغن اکسید شده، ذرات فلزی) را که ممکن است به دلیل فرسودگی و اصطکاک قطعات موتور در طول مدت به وجود بیاید را جذب می کند و مانع از ورود آن ها به موتور می شود. این روغن موتور را تصفیه می کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد و فیلتر روغن وظیفه جذب این ناخالصی ها را برعهده دارد.. به همین جهت کارشناسان توصیه می کنند که باید همواره به همراه تعویض روغن، نسبت به تعویض فیلتر روغن هم اقدام نمود.

%name انواع فیلتر خودرو
فیلتر روغن

دلایل تعویض فیلتر روغن

 • کاهش سایش موتور:
  خرابی فیلتر روغن به ناخالصی ها اجازه عبور می دهد و ورود روغن را کند می کند که می تواند منجر به سایش زود هنگام موتور، عملکرد ضعیف یا حتی خرابی موتور شود.
 • جلوگیری از کثیف شدن روغن جدید:
  فیلتر روغن به طور کلی باید در هر تعویض روغن (هر 5000 کیلومتر برای یک خودرو بنزینی و هر 10000 کیلومتر برای یک دیزل) تعویض شود تا روغن جدید شما کثیف نشود.
تعویض فیلتر روغن انواع فیلتر خودرو
تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن هر 5000 کیلومتر است. البته در صورتی که در جاده های خاکی رانندگی می کنید یا به طور مستمر از کولر خودرو استفاده میکنید لازم است که فیلتر روغن را زودتر تعویض کنید.

اما به طور کلی بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن موتور، زمانی است که روغن موتور را تعویض می کنید. زیرا اگر روغن موتور را تعویض کنید اما فیلتر روغن را تعویض نکنید، روغن موتور در هنگام عبور از فیلتر روغن، کثیفی‌های فیلتر را به خود می‌گیرد و باعث می‌شود تا از همان ابتدا کثیف شده و کارایی آن کاهش پیدا کند.

در همین رابطه می توانید علت سوختن دینام را مطالعه کنید.

فیلتر بنزین چیست؟

فیلتر بنزین ناخالصی هایی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی و شن موجود در سوخت را حذف می کند. با از بین بردن این آلاینده ها، فیلتر بنزین از انژکتورهای سوخت محافظت می کند و نقش کلیدی در حفظ عملکرد و طول عمر موتور خودرو ایفا می کند.

%name انواع فیلتر خودرو
فیلتر سوخت

دلایل تعویض فیلتر بنزین

 • برای حفظ عملکرد موتور
  اگر فیلتر بنزین مسدود شود، می تواند جریان را کاهش دهد و عملکرد را ضعیف کند زیرا موتور در کشیدن سوخت مشکل دارد. با مسدود شدن فیلتر، پمپ بنزین بسیار سخت‌تر کار می‌کند و ممکن است هنگام روشن کردن خودرو با مشکل مواجه شوید یا متوجه شتاب ضعیف یا توقف آن شوید.
  اگر آلاینده ی کمی در خودرو وجود داشته باشد، بنزین بهتر می سوزد و به وسیله نقلیه این امکان را می دهد بهتر و سریعتر در جاده رانندگی کند.
 • برای سالم نگه داشتن قطعات خودرو
  به دلیل عملکرد سایشی، کثیفی و آلاینده های موجود در سوخت می تواند فرسودگی و پارگی را تسریع کند، به قطعات گران قیمت آسیب برساند و حتی باعث از کار افتادن پمپ بنزین و انژکتور شود.
تعویض فیلتر سوخت 1 انواع فیلتر خودرو
تعویض فیلتر سوخت

زمان تعویض فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر بنزین بستگی به محل زندگی شما دارد.زیرا در کلان شهرهایی مانند تهران که آلودگی هوا در طول سال بسیار زیاد تر از شهرهای کوچک است، عمر فیلتر بنزین بسیار کمتر می باشد.
معمولا کارخانه ساخت خودرو در دفترچه های راهنمای خودرو زمان دقیق تعویض فیلتر بنزین را بیان می کند. اما بطور کلی می توان گفت فیلتر بنزین خودرو را باید پس از طی نمودن هر 20 الی 25 هزار کلیومتر تعویض کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
error: باتریکو
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
تماس با ما و ثبت سفارش